Minnesota Infrastructure Union Launches Statewide Mail and Digital Political Program Supporting Pro-Infrastructure Candidates

Oct 14 2020

FOR IMMEDIATE RELEASE
October 14, 2020

Saint Paul, MN —  Today, LIUNA Minnesota and North Dakota announced it will begin a statewide mail and targeted digital advertising program to reach over two million Minnesota voters. The program is in support of 161 LIUNA-endorsed state and local pro-infrastructure candidates (listed below). 

The robust program begins Wednesday, with sample ballots being mailed to more than two million voters in nearly every precinct in the state, followed by infrastructure-focused mailings and digital advertising in support of endorsed candidates in 20 State Senate districts and eight additional State House districts. LIUNA’s political program is one of the largest in Minnesota and is designed to empower voters to choose candidates who will help create living wage jobs and make Minnesota’s roads, bridges and water systems safer.

The mailers and digital ads feature union Laborers endorsing local candidates who will rebuild our local economy by responsibly tackling the Coronavirus and work with both parties to solve problems, such as fixing Minnesota’s 631 structurally deficient bridges.

Joel Smith, President and Business Manager said, “Our crumbling infrastructure is putting the safety of our friends and neighbors at risk. These state and local leaders know their community’s needs, and understand they have a duty to make our roads, bridges and water systems safe. We’re counting on them to fix Minnesota’s infrastructure.” 

In addition to mail and digital, the infrastructure union is also delivering a powerful field program. To date, union Laborers have completed tens of thousands of phone calls in support of Labor-endorsed candidates.

LIUNA endorses candidates who are focused on:

  • Protecting working peoples’ freedom to negotiate fair pay and benefits

  • Creating family-sustaining jobs, including living wages for construction workers

  • Providing guaranteed healthcare and retirement security

  • Advancing all workers’ freedom to prosper and care for their families

The state and local endorsements are the latest from the union in addition to prior endorsements for Vice President Joe Biden and Senator Kamala Harris for President and Vice President of the United States of America, Tina Smith for United States Senate, and Dan Feehan, Angie Craig, Dean Phillips, Tom Emmer, Collin Peterson and Pete Stauber for Congress.

LIUNA 2020 State & Local Endorsements (click to view online):

Candidate

Office

District

Rob Ecklund

State Representative

District 3A

Mary Murphy

State Representative

District 3B

Heather Keeler

State Representative

District 4A

Paul Marquart

State Representative

District 4B

John Persell

State Representative

District 5A

Joe Abeyta

State Representative

District 5B

Julie Sandstede

State Representative

District 6A

David Lislegard

State Representative

District 6B

Jennifer Schultz

State Representative

District 7A

Liz Olson

State Representative

District 7B

Mike Sundin

State Representative

District 11A

Murray Smart

State Representative

District 12A

Tami Calhoun

State Representative

District 14A

Dan Wolgamott

State Representative

District 14B

Jeff Brand

State Representative

District 19A

Luke Frederick

State Representative

District 19B

Todd Lippert

State Representative

District 20B

Matt Bruns

State Representative

District 21A

Elise Diesslin

State Representative

District 21B

Leroy McClelland

State Representative

District 23B

Liz Boldon

State Representative

District 25B

Randy Brock

State Representative

District 26B

Thomas Martinez

State Representative

District 27A

Jeanne Poppe

State Representative

District 27B

Gene Pelowski

State Representative

District 28A

Chad Hobot

State Representative

District 30A

Brad Kovach

State Representative

District 30B

Brian Raines

State Representative

District 34A

Kristin Bahner

State Representative

District 34B

Zack Stephenson

State Representative

District 36A

Melissa Hortman

State Representative

District 36B

Erin Koegel

State Representative

District 37A

Amir Malik

State Representative

District 37B 

Kris Fredrick

State Representative

District 38A

Ami Wazlawik

State Representative

District 38B

Ann Mozey

State Representative

District 39A

Shelly Christensen

State Representative

District 39B 

Michael Nelson

State Representative

District 40A

Connie Bernardy

State Representative

District 41A

Sandra Feist

State Representative

District 41B

Kelly Moller

State Representative

District 42A

Jamie Becker-Finn

State Representative

District 42B

Peter Fischer

State Representative

District 43A

Leon Lillie

State Representative

District 43B

Ginny Klevorn

State Representative

District 44A

Patty Acomb

State Representative

District 44B

Cedrick Frazier

State Representative

District 45A

Mike Freiberg

State Representative

District 45B

Ryan Winkler

State Representative

District 46A

Cheryl Youakim

State Representative

District 46B

Dan Kessler

State Representative

District 47B

Laurie Pryor

State Representative

District 48A

Carlie Kotyza-Witthuhn

State Representative

District 48B

Heather Edelson

State Representative

District 49A

Steve Elkins

State Representative

District 49B

Michael Howard

State Representative

District 50A

Andrew Carlson

State Representative

District 50B

Sandra Masin

State Representative

District 51A

Liz Reyer

State Representative

District 51B

Rick Hansen

State Representative

District 52A

Ruth Richardson

State Representative

District 52B

Tou Xiong

State Representative

District 53A

Anne Claflin

State Representative

District 54A

Kelsey Waits

State Representative

District 54B

Brad Tabke

State Representative

District 55A

Jessica Hanson

State Representative

District 56A

Kaela Berg

State Representative

District 56B

Robert Bierman

State Representative

District 57A

John Huot

State Representative

District 57B

Erin Preese

State Representative

District 58A

Esther Agbaje

State Representative

District 59B

Sydney Jordan

State Representative

District 60A

Mohamud Noor

State Representative

District 60B

Frank Hornstein

State Representative

District 61A

Jamie Long

State Representative

District 61B

Hodan Hassan

State Representative

District 62A

Jim Davnie

State Representative

District 63A

Emma Greenman

State Representative

District 63B

Kaohly Her

State Representative

District 64A

Dave Pinto

State Representative

District 64B

Rena Moran

State Representative

District 65A

Carlos Mariani

State Representative

District 65B

Alice Hausman

State Representative

District 66A

Athena Hollins

State Representative

District 66B

Tom Bakk

State Senator

District 3

Kent Eken

State Senator

District 4

Rita Albrecht

State Senator

District 5

David Tomassoni

State Senator

District 6

Aric Putnam

State Senator

District 14

Chad Tschimperle

State Senator

District 18

Nick Frentz

State Senator

District 19

Jon Olson

State Senator

District 20

David Senjem

State Senator

District 25

Aleta Borrud

State Senator

District 26

Dan Sparks

State Senator

District 27

Jeremy Miller

State Senator

District 28

Diane Nguyen

State Senator

District 30

Bonnie Westlin

State Senator

District 34

Jim Abeler

State Senator

District 35

John Hoffman

State Senator

District 36

Jerry Newton

State Senator

District 37

Justin Stofferahn

State Senator

District 38

Josiah Hill

State Senator

District 39

Chris Eaton

State Senator

District 40

Mary Kunesh 

State Senator

District 41

Jason Isaacson

State Senator

District 42

Chuck Wiger

State Senator

District 43

Ann Johnson Stewart

State Senator

District 44

Ann Rest

State Senator

District 45

Ron Latz

State Senator

District 46

Addie Miller

State Senator

District 47

Steve Cwodzinsky

State Senator

District 48

Melisa Franzen

State Senator

District 49

Melissa Wiklund

State Senator

District 50

Jim Carlson

State Senator

District 51

Matt Klein

State Senator

District 52

Susan Kent

State Senator

District 53

Karla Bigham

State Senator

District 54

Eric Pratt

State Senator

District 55

Lindsey Port

State Senator

District 56

Greg Clausen

State Senator

District 57

Matt Little

State Senator

District 58

Bobby Joe Champion

State Senator

District 59

Kari Dziedzic

State Senator

District 60

Scott Dibble

State Senator

District 61

Omar Fateh

State Senator

District 62

Patricia Torres Ray

State Senator

District 63

Erin Murphy

State Senator

District 64

Sandy Pappas

State Senator

District 65

John Marty

State Senator

District 66

Foung Hawj

State Senator

District 67

John LeTourneau

Anoka County Commissioner

District 1

Noel Lutsey

Anoka County Commissioner

District 2

Nyle Zikmund

Anoka County Commissioner

District 3

Cindy Hansen

Anoka County Commissioner

District 6

Alfreda Daniels

Brooklyn Center City Councilmember

At-Large

Sizi Goyah

Brooklyn Center City Councilmember

At-Large

Randy Maluchnik

Carver County Commissioner

District 3

Robert Busch

Columbus City Councilmember

At-Large

Christopher Geisler

Coon Rapids City Councilmember

At-Large

David Cummings

Crystal City Councilmember

Ward 4

Laurie Halverson

Dakota County Commissioner

District 3

Joe Atkins

Dakota County Commissioner

District 4

Mary Hamann-Roland

Dakota County Commissioner

District 7

De'Vonna Pittman

Hennepin County Commissioner

District 1

Debbie Goettel

Hennepin County Commissioner

District 5

Chris LaTondresse

Hennepin County Commissioner

District 6

Kevin Anderson

Hennepin County Commissioner

District 7

Kerry Jo Felder

Minneapolis School Boardmember

District 2

Jim Swenson

North Branch Mayor

 

Nicole Joy Frethem

Ramsey County Commissioner

District 1

Mary Jo McGuire

Ramsey County Commissioner

District 2

Victoria Reinhardt

Ramsey County Commissioner

District 7

Sean Hayford Oleary

Richfield City Councilmember

Ward 2

Sheila Webb

Robbinsdale City Councilmember

Ward 2

Keith Musolf

Saint Louis County Commissioner

District 5

Michael Jugovich

Saint Louis County Commissioner

District 7

Derek Gunderson

Victoria City Councilmember

At-Large

Julie Eastman

West Saint Paul City Councilmember

Ward 1

Robyn Gulley

West Saint Paul City Councilmember

Ward 2

Lisa Eng-Sarne

West Saint Paul City Councilmember

Ward 3

Chartered in 1968 by the Laborers’ International Union of North America (LIUNA), LIUNA Minnesota and North Dakota is based in Saint Paul and serves the members, families and retirees of five Local Unions: Local 563 (Minneapolis-Saint Paul Metro, Mankato and Saint Cloud Areas and North Dakota); Local 405 (Rochester and Southeast Minnesota); Local 1091 (Duluth-Superior, Northeast Minnesota and Northwest Wisconsin); Local 1097 (Iron Range and Northern Minnesota); and Local 363 (City and County Employees Union of Minneapolis-Saint Paul and Greater Minnesota).